top of page

Už jste se někdy od srdce zasmáli rakovině?

Ano.

Letos na MOVE Festu.

Poprvé.

A bez výčitek.


Třetí krizový den festivalu jsme v Cooltouru sledovali zápas s jednou z nejčastějších příčin úmrtí, a zároveň jeden neotřelý a intimní milostný duet, který upřímně pobavil, rozrušil, znechutil, zaskočil a oslnil. Karcinogenní romance s názvem Tumor se přitom celkovým dojmem i konkrétními prvky pohybovala někde mezi bizarní karaoke party ve čtyři ráno a seriózní premiérou ve Státní opeře.

Tanečníci přišli před diváky s geniální alegorií partnerského vztahu mezi mužem a ženou a mezi člověkem a nádorem. Nastávaly tak situace, které si do té doby snad nikdo v hlavě nepromítal – nebo vy už jste si někdy představovali, jaký by byl asi sex s vlastním nádorem? Tvůrci toto představení sami trefně označili za “tanec na hranici” a plně tomu dostáli. Diváka ale nezaujali jen svou výstředností, tu totiž doplňovala reálná umělecká hodnota odrážející se v efektní práci se světlem a rekvizitami nebo ve skvělém zpracování doprovodného textu.

Ale jestli ten večer vůbec ještě něco mohlo posloužit jako pomyslná třešnička na dortu, tak to bylo těhotenství hlavní performerky, které najednou už tak dost propracovaným scénám dodalo nové, ještě emotivnější konotace. Přesahy komických i vážných částí pak v divákovi musely doznívat ještě dlouho po poslední úkloně.

Nakonec Tumor dokázal otevřít diskuzi na důležité a citlivé téma tak odlehčeným a příjemným způsobem, že po něm rozhodně nepanovala nikterak zhoubná atmosféra…Text: Klára Huvarová, Fotografie: Marek Dušek, www.dushkovi.com

20 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page