top of page

Péče je sdílení.

Co by to bylo za výroční festivalový ročník bez tradičního pohybového site-specific projektu? Ano, představení, které vznikne přímo během festivalu na míru vybranému netradičnímu prostoru se skupinou mladých tanečníků a tvůrců bude i letos.

 

Jeho vzniku se ujme finská režisérka a aeralistka Ilona Jäntti (ta letos na Letní Letné uvedla premiéru představení Crossing, na kterém spolupracovala s Eliškou Brtnickou, kterou jste mohli vidět na MOVE Festu 2021) a Šárka Bočková - performerka s ostravskými kořeny vystupující například s Cirk La Putyka.

Obě autorky během týdne intenzivních zkoušek s tanečníky vybranými formou open-callu využijí génia loci jedné z nově otevřených ostravských industriálních zón a vytvoří v ní společně inscenaci Zátěž bez tíže, kterou budete moci zažít pouze ve dvou odpoledním (pátek 6. a neděle 8. října) a v jednom večerním (pátek 6. října) uvedení. "Jevištěm" se pro letošní site-specific projekt totiž stane revitalizovaná budova bývalé výklopníku a uhelné mlýnice FUTUREUM, kterou najdete v Dolních Vítkovicích naproti Národního zemědělského muzea!

MF panáčci.png

Ilona Jäntti je finská umělkyně, choreografka a spolu-zakladatelka Ilmatila Company, která sídlí v Helsinkách a zaměřuje se na nový cirkus.

Ilona Jäntti studovala v Cirkus Piloterna ve Stockholmu a následně současný tanec na Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance v Londýně, kde dokončila studium magisterským titulem z oblasti choreografie.

Během své profesionální dráhy již spolupracovala s rozmanitou škálou cirkusových, tanečních a divadelních společností, včetně Shakespeare’s Globe, Royal Opera House, Darwin Centre v Národním historickém muzeu v Británii, Cirkus Cirkör ve Švédsku, Finském Flow Productions nebo Cirkus Mlejn a  La Putyka v České republice.

V letech 2015 a 2017 měla možnost vytvořit celovečerní cirkusové představení v rámci festivalu Panama Aerea Festival. Následně byla v roce 2019 vyzvána k vytvoření představení Air in Fukuoka pro 5 japonských aerialistů k příležitosti 100. výročí diplomatických vztahů mezi Finskem a Japonskem. V témž roce ji finské ministerstvo kultury udělilo cenu Suomi (Suomi-palkinto). 

V současné době je její práce podporována nadací Jenny ja Antti Wihuri Foundation. 

bottom of page