top of page
20230517_3835.jpeg
Ceren Oran & Moving Borders, MOVE Ostrava: THE URGE | CZ

středa 4. 10. | 17:30 | Alšovo náměstí

Péče o své okolí.

Sdílení je péče.

THE URGE 1/4

Jaký pohyb se vejde mezi postel a skříň? Lze zatančit klasickou variaci u kuchyňské linky? Nebo si připomenout release techniku na balkoně? Lock-down. Nemožnost vyjít ven, na taneční sál, do divadla, potkat se s diváky či ostatními tanečníky, rodinou či přáteli. 

 

Na jaře 2020 zaplavila sociální sítě home videa, která jsou svědectvím o touze tanečníků a choreografů tančit a zůstat v kontaktu, zůstat viditelní. Choreografka Ceren Oran několik z nich vybrala jako inspiraci ke svému projektu The Urge a záměrně ho umístila do veřejného prostoru jako výpověď o vnitřní touze performerů zůstat v pohybu, v kontaktu a nepřestávat tvořit. 


Díky MOVE Ostrava a festivalu Tanečno se The Urge rozrostlo i do Čech a na Slovensko a vznikla mezinárodní spolupráce, jejímž výsledkem je tato energetická performance pro veřejný prostor i u nás. Ale všichni víme, že když dva dělají totéž, není to totéž, a proto jsme v rámci MOVE Festu 2023 věnovali projektu The Urge celou festivalovou linii, během které můžete zhlédnout 3 různá nastudování tohoto pohybového outdoorového představení v podání 3 různých tanečních uskupení ze různých zemí na 3 různých lokacích. Čtvrtý den, v sobotu 7. října, pak vystoupí všechny 3 skupiny společně před Forem Karolina ve společném uvedení The Urge Grows a ukážou divákům fascinující, nakažlivou a inspirující sílu spolupráce a sdílení!

A jaká The Urge tedy uvidíte?

Ve středu 4. 10. vystoupí se svým nastudováním na porubském Alšově náměstí čeští perfomeři, ve čtvrtek 5. 10. svou originální verzi v Dolních Vítkovicích předvede původní německé obsazení, ve kterém tento projekt v roce 2021 vznikl a v pátek 6. 10. slovenští tanečníci a The Urge ovládnou Jiráskovo náměstí. 

České nastudování vzniklo během společného rezidenčního pobytu performerů vybraných na základě open-callu a choreografky Ceren Oran. Za umožnění této mezinárodní tvůrčí rezidence v olomouckém Divadle na Cucky vděčíme Nové síti a jejímu programu Art-in-res. ​​Vznik slovenské částí zajišťuje bratislavsko-oravský festival tance Tanečno a na české straně se kromě MOVE Ostrava na organizaci podílí Divadlo na Cucky a plzeňská Moving Station.

MF panáčci.png

Koncept, umělecké vedení a  choreografie: Ceren Oran

Choreografická spolupráce: Maayan Reiter, Rotem Weissman

Nastudování: Jin Lee

Tančí: Klára Ešnerová, Michal Heriban, Michaela Kadlčíková, Tomáš Pražák, Jana Ryšlavá, Helena Arenbergerová

Hudba: Hüseyin Evirgen, Marcela Kučová

Dramaturgická spolupráce: Karolína Hejnová

Premiéra: 8. 5. 2021, Mnichov, Berlín, Kolín nad Rýnem (pouze jako live stream) // Součást festival DANCE 2021

Premiéra s publikem: 13. 7. 2021, Mnichov 

Česká premiéra: 27. 6. 2022 Luhačovice, Luhovaný Vincent

The Urge Logostrip 2023.png
bottom of page